Swethaiparadise - Klimatet i Thailand


Vart tillbringar ni helst er sommar?

Vi tillbringar den så klart i Thailand och vid Rayongkusten. Här nedan kan ni se statistik och jämföra Thailand, Rayong med Sverige, Stockholm.


Vad gör väl lite regn om det är ca 30-32 grader i skuggan?
Klimat i Rayong med temperaturer och väder
MånadMax. temperaturMin. temperaturVatten temperaturSoltimmarRegndagar
Januari31212892
Februari32242884
Mars33262984
April33273087
Maj332630615
Juni322730513
Juli322629513
Augusti312629515
September312529518
Oktober322429616
November32232978
December31202891
Klimat i Stockholm med temperaturer och väder
MånadMax. temperaturMin. temperaturVatten temperaturSoltimmarRegndagar
Januari-1-53118
Februari-1-52214
Mars3-32312
April812511
Maj1565810
Juni201110910
Juli221315813
Augusti201316713
September15913414
Oktober1059314
November516117
December1-34118

Swethaiparadise - avbeställningskydd

Ett gott slut och en ny början

Snart är det dags att säga Hej då till 2016 och välkomna 2017. Hur ser planen ut för er? Har ni någon resa planerad eller bokad till paradiset Thailand?

Vi, jag och Joachim, åker först i sommar, men Pirjo och Christer åker i januari 2017.


Hur gör ni när ni åker, reser ni reguljärt eller med charter?

När jag ändå är inne på resor kommer jag och tänka på det här med försäkringar och avbeställningsskydd.

Oftast tar charterbolagen väldigt mycket extra betalt för avbeställningsskydd, vilket känns onödigt dyrt när man redan betalar ganska mycket för själva resan och boendet. 

Då ska jag ge er ett tips. 
När man har hemförsäkring finns det oftast tilläggsförsäkringar, Resklar (heter det hos tex Folksam) som man kan lägga till i sin hemförsäkring till en ganska förmånlig summa. 

I denna reseförsäkring finns även avbeställningsskydd med samma innehåll som charterbolagen erbjuder. Men skillnaden är att du betalar en engångsavgift och den gäller för alla familjemedlemmar som är med på resan och den gäller för alla resor du gör under året.

Om du ska resa längre period än 45 dagar måste du öka på din reseförsäkring, i fall du tex blir sjuk eller om det händer en olycka på resan. Det blir väldigt dyrt annars om du behöver ligga på sjukhus.

Jag är kund hos Folksam, därav att jag länkar till dem, men det finns så klart andra bolag, som kanske passar dig och din familj bättre.

Här är några länkar till de olika försäkringarna som finns hos Folksam och som man kan behöva teckna inför sin resa.


Swethaiparadise - Upptäck de vackraste osedda platserna i Thailand

I närheten av Bangkok - Grottan Khao Luang, Phetchaburi-provinsen




Bara du, en långbåt och de allra mest fantastiska osedda destinationerna i Thailand, som t.ex. sjön Cheow Lan


Det finns massor med intressanta platser i Thailand som definitivt är värt ett besök där du slipper folkmassor med besökande turister.

Att ta en promenad utanför de vanliga lederna belönas med mängder av naturliga underverk som orört står kvar i sitt oförändrade tillstånd.
Utforska det osedda Thailand, långt från folkmassorna, bland de många autentiska stads- och naturdestinationer, som detta asiatiska land har att erbjuda.

I närheten av Bangkok - Grottan Khao Luang, Phetchaburi-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Khao-Luang-Cave-unseen-thailand-discover-thailand.jpg


Den mystiska och magiska grottan Khao Luang


I en av Khao Luangs många kullar, hittar man över 150 Buddhastatyer som omges av stalaktiter, hängande från grottans tak. Den varma doften av rökelser och brinnande ljus fyller den solupplysta grotta, dit både buddhister såväl som besökare kommer för att beundra den enorma liggande Buddha-statyn. Förutom denna vackra gyllene statyn, är höjdpunkten (bokstavligt talat) i grottan dess jättestora hål i taket, där solens många strålar tränger sig igenom och förstärker grottans mystiska vibe.

Det är inte ovanligt att se ett gäng apor som fräckt försöker lura besökare på något smaskigt. Var dock försiktig när du vänder ryggen till, så att de inte följer efter dig och knycker något ur din väska. Besöket till grottan kan kombineras med ett besök i Bangkok. Att ta sig dit: Grottan ligger ungefär en timme med bil söder om Bangkok

Wat Tha Ka Rong, Ayutthaya, Phra Nakhon Si Ayutthaya-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Wat-Tha-Ga-Rong-unseen-thailand-traveling-around-thailand.jpg


Spendera en dag att beundra alla de färgglada maskerna vid templet Wat Tha Ka Rong och på marknaden.


Genom hela Thailand kommer du att hitta hur mycket intressanta tempel som helst, men Wat Tha Ka Rong är definitivt värt en omväg. Ubosot (tempelarkitektur) är det första mästerverket du kommer att mötas av med sin vackra dekoration av ljusa färger och intrikat träsnideri. Inuti finns statyer i överflöd – allt från buddhistiska till hinduiska. Medan vissa besökare kommer att granska de verklighetstrogna munkarna in i minsta detalj, står andra i kö för att prova på ”bästa toaletten i Thailand 2006” – i alla fall enligt skylten.

På stranden vid floden Chao Phraya hittar man den näst största anledningen att komma hit, nämligen den flytande marknaden (endast är öppen på helgerna). Känn dig som ett barn när du strosar omkring och provsmakar den lokala maten eller varför inte lite snacks? Att ta sig dit: Templet ligger ca 1,5 timmes bilfärd norr om Bangkok

Det osedda Thailand – Norra delen Doi Mae Salong, Chiang Rai-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Mae-salong-unseen-thailand-where-to-travel-in-thailand.jpg


Oändliga kullar och dalar med teplantage i Mae Salong


För att slukas helt av Thailands fantastiska jordbrukslandskap besök då de höga teodlingarna vid Doi Mae Salong. 
I byn Santikhiri, tidigare Mae Salong, är den kulturella influensen stor inom mat och lokala råvaror, i synnerhet deras oolong te. En vandring på berget Doi Mae Salong tar dig genom oändligt slingrande odlingar av teplantage.

Mot slutet av vintersäsongen kan man längs gatorna känna lukten av te, vilket inte är så konstigt eftersom det är då som produktionen verkligen är i full gång. Stanna till vie en de många tebutikerna som finns och prova det lokala oolong-teet? Om du vill ha med en påse te hem kan du besöka Wang Put Tan, områdets största producenter, för att få det så färskt som möjligt. Att ta sig dit: Teplantagen ligger ca 1, 20 timmars bilfärd från Chiang Rai

Osedda Thailand – Nordöstra delen. Phu Thok Mountain, Loei-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Phu-Thok-unseen-thailand-most-beautiful-places-in-thailand.jpg


Dimhavet beskådad från berget Phu Thok vid soluppgång


Gå upp med tuppen för att se den fantastiska soluppgången på berget Phu Thok. På en solklar dag ger dimman vika från toppen och visar upp den fantastiska utsikten över Mekong som slingrar genom landskapen nedan i Loei-provinsen.

Ta dig sedan vidare mot närliggande Chiang Khan för en promenad ner längs den berömda Chiang Khan-gatan och dess gamla trähus. En gågata som faktiskt är riktigt populär bland thailändska turister. Det finns lokala hantverk, böcker, kläder och mat kommer att mätta din nyfikenhet. Att ta sig dit: Phu Thok-berget ligger ca 1 timmes bilfärd från Loei

Osedda Thailand – Södra delen
Sjön Cheow Lan (Rajjaprabha Dam Reservoir), Surat Thani-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Cheow-Lan-Lake-unseen-thailand-beautiful-thailand.jpg


En flytande bungalow med utsikt över sjön Cheow Lan


Skogssjön översvämmades 1982 under byggnaden av Rajjaprabha-dammen och är idag ett hem för många fiskar som gillar att simma omkring bland de nedsjunkna träden. Medan du flyter omkring i sjön, vars namn på svenska betyder ”rikets ljus” får du inte glömma att verkligen suga i dig den fridfulla atmosfären som denna unika plats bjuder på.

Det är inte många rekreationsområden som fått tillstånd att etablera sig här på dessa flytande bungalower, så din upplevelse kommer du nästan vara helt ensam om. Khao Soks nationalpark är hem Thailands största urskog, som omger sjön. Håll ögonen öppna för apor eller elefanter och om du har tur, kanske du snubblar på en Rafflesia, världens största blomsterart.

Bildresultat för rafflesia

Att ta sig dit: 1,5 timmes från Surat Thani, så varför inte åka i stil på en av långbåtarna vid Rajjaprabha Dam?

Ko Tarutao, Tarutaos nationalpark, Satun-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Ko-Tarutao-unseen-thailand-most-beautiful-places-in-thailand.jpg


En promenad längs piren mot de unika klippformationerna vid Ko Tarutao


Bli inte avskräckt av områdets rykte som hem till en gammal sjöhäxa eller fängelsebas. Ön Ko Tarutao är faktiskt ett litet paradis! 
Inbäddat i hjärtat av Tarutaos marina nationalpark med sina oändliga vidder av vit sand, mangroveträden och det lika vackra kristallklara vattnet, samt de gåtfulla klippformationerna. En träbrygga som sträcker sig ut från stranden tar dig till en fantastisk 30-meters klippa, täckt av buskage på ena sidan och tvärt kluven på den andra.

Cykel- eller vandringsturen runt ön och dess orörda djungel svärmar av fjärilar och ljusa näshornsfåglar, vilket ger tillräckliga skäl till varför Tarutao är uppkallad efter det malaysiska ordet för ”primitiv” eller ”mystisk”. 
Utöka din upptäcktsfärd av Tarutaos marina nationalpark genom att ta dagsturer till en av de andra 51 öarna som ligger utspridda i Andamansjön.

Att ta sig dit: från Hat Yai, tar det cirka 2 timmar med bil för att ta sig till Pak Bara. Färjorna vid hamnen åker ut till Ko Tarutao varje dag

Osedda Thailand – Östra delen Sam Pan Bok, Ubon Ratchathani-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/sam-pan-bak-unseen-thailand-where-to-travel-in-thailand.jpg


Thailands egna ”Grand Canyon” vid Sam Pan Bak


En overklig syn döljer sig längs Mekongfloden, klipprevet Sam Pan Boak, ofta kallad för Thailands egna lilla Grand Canyon. Vid foten av de taggiga kalkstensklipporna, reflekteras himlen vid varje vattenfylld krater (omkring 3000)

Även om platsen kan nås via väg, är ett tips för dig som har lite extra tid i bagaget, att ta en 5 km sannerligen pittoresk båttur dit från Had Salueng i Baan Song Korn. Den bästa tiden att besöka är från november till juni, då vattennivån är låg, så att du inte missar alla fascinerande vinklar och vrår som platsen erbjuder. Att ta sig dit: En bilfärd på ca 2 timmar till Sam Pan Boak från Ubon Ratchathani

Röda lotushavet (även kallad Talay Bua Daeng), Nong Han, Udon Thani-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Red-lotus-sea-Cave-unseen-thailand-discover-thailand.jpg


Flyt omkring bland en massa färgglada liljeblad i Röda lotussjön


Gå ombord på en av långbåtarna som ligger och guppar vid pontonen i mitten av denna unika sjön. Runt omkring dig ligger miljontals rosa näckrosor, eller lotusblommor, precis ovanför vattenytan. Under ett 45-minuters besök kan du stöta på lokala fiskare på sina långbåtar eller skymta små helgedomar som inrättats på de små öarna. En lokal delikatess är faktiskt en curryrätt som kallas ”Lotus Stem Som Tam” (papaya-sallad).

Den bästa tiden att besöka är från december till februari, om man inte vill missa när blommorna är i blom, men kom ihåg att ta med varma kläder för morgonvindarna tenderar att vara ganska livliga. Ett tidigt morgonbesök är bäst för att se blommorna öppnas (eftersom de stänger när solen värmer för mycket) och få en glimt av hägrar, hökar och andra fåglar som plaskar runt i det lugna vattnet.

Att ta sig dit: Sjön ligger bara 45 minuter från Udon Thani med bil. Långbåtar finns tillgängliga vid hamnen, så det är bara att hoppa på!

Osedda Thailand – Västra delen Erawans vattenfall, Erawans nationalpark, Kanchanaburi-provinsen


image: http://www.momondo.co.uk/inspiration/wp-content/uploads/2016/10/Erawan-waterfalls-unseen-thailand-beautiful-thailand.jpg


Ta ett dopp i det turkosa vattnet i Erawans paradisliknande vattenfall


Efter tre timmars vandring längs naturstigen Khao Hin Lan Pee och den frodiga skogen i Erawans nationalpark, kommer du till slut att se det smaragdgröna vattnet i Erawans vattenfall. Vattnet flödar från vattenfallets olika nivåer innan det till slut når botten. Tittar man extra noga ser man att flödet bildar huvudet av en elefant, vilket faktiskt har inspirerat namnet till denna plats, som kommer från den trehövdade elefanten i den hinduiska mytologin.

Glöm inte badkläderna, för du kommer inte att kunna låta bli att ta ett dopp bland de nyfikna och nafsande fiskarna, naturens egna fiskspa! Den 13:e april förvandlas vattenfallet och dess olika nivåer till en plats för vattenkrig i den årliga Songkran-festivalen.

Att ta sig dit: vattenfallet ligger ungefär 3 timmar med bil väster om Bangkok
Sugen på mer inspiration? Kolla in våra förslag på Thailands bästa öar och få inspiration att spendera årets semester i Asien

Läs mer på http://www.momondo.se/inspiration/upptack-de-vackraste-osedda-platserna-thailand/#d6Qtot38FP8GJ0vU.99

Swethaiparadise - Några längtansbilder

Varje månad, vecka, dag och sekund, saknar vi vårt hem i Thailand Ban Phe.

Saknar att vakna till fåglarnas kvitter och syrsornas kavalkad på kvällen.
Saknar den varma luften och det ljumna havet, alla leenden och goda vänner.
Saknar doften av all underbart god mat och kalla drinkar.
Saknar vårt hus, vårt hem, vårt område och den balsam för själen det är att tillbringa tid på plats.
Saknar alla utflykter och alla nya platser vi upptäcker runt omkring Ban Phe

Här kommer några längtansbilder från juni, juli och augusti 2016
Mae Ramphueng Beach
Mangroveskog i Klaeng
Safety first
Koh Samet
Mulen dag på Chack Phong Beach
Middag i Rayong
På väg till Koh Samet
Pinery Park Beach Resort infart och områdesrestaurang
Kims Beach
Poolen i vårt område
Vårt älskade hus
Nationalpark innan Mae Ramphueng beach

Båttransport

Ban Phe by night
På landet
Gott vin på Mae Ramphueng Beach
HTMS Prasae i Klaeng District

Pattaya Beach
Mr Kim njuter i poolen på området





Korgtillverkning
Tv-hörnan i vårt älskade hem
Hos MR Wong

Swethaiparadise - Information om landssorgen i Thailand

HM Bhumibol Adulyadej avled den 13 okt 2016 kl. 15.52 lokal tid

Bild lånad från https://en.wikipedia.org/wiki/Bhumibol_Adulyadej
Aktuella händelser - information från Swedenabroad

Thailändska myndigheter
har meddelat att Thailands kung Bhumibol Adulyadej har gått bort den 13 oktober kl. 15.52 lokal tid.

Regeringen har utlyst en officiell sorgeperiod på ett år och har ombett medborgarna att under de kommande trettio dagarna visa respekt genom att undvika alla former av firanden och festligheter, samt bära respektfull klädsel. 

Kungen är högt aktad och vördad av det thailändska folket och ambassaden understryker med anledning av detta vikten av att respektera sorgeperioden. Att agera på ett sätt som kan uppfattas vanära kungahuset betraktas i Thailand som ett allvarligt brott.

Det finns inga uppgifter om störningar i flygtrafiken eller i lokaltrafiken i Bangkok, men ett råd till svenska resenärer är att vara ute i god tid och föra dialog med sitt flygbolag om eventuella förseningar.

Ambassaden uppmanar svenskar på plats att följa media samt information från regering och lokala myndigheter. Thailands myndighet för turism har gått ut med information till besökare i Thailand om vad som gäller under sorgeperioden. Läs vidare här: Tourism Authority of Thailand.

Swethaiparadise - Yom Jinda Road (Old Town Rayong)

Aktiviteter i Rayong

Jag sitter ofta och söker på olika aktiviteter som vi kan besöka när vi är hemma i Thailand.

Idag hittade jag något som heter Yom Jinda Road (Old Town Rayong) och jag fattat det hela rätt av det jag läst och sett bilder på, så är det väldigt mysigt där.
Gamla stan i Rayong är som att gå tillbaka i tiden och där byggnaderna inte har förändrats.

Är det någon av som varit där?

Texten nedan är fritt översatt från: 
http://www.tour-bangkok-legacies.com/Bangkok_Travelbug-August13.html#history


Yom Jinda Roads historia 
Kineserna kom till det gamla Siam under Ayutthayaperioden på 1400-talet. Kinesiska handelsskepp ankrade ofta vid mynningen på Bangpakong River i Chonburi.

Många kineser bosatte sig i kustbyarna kring Chonburi och Chanthaburi eller längs de större floderna, som var en viktig del för handeln. De kinesiska kustsamhällen blomstrade och invandringen fortsatte ända fram till början av 2000-talet.

Det finns en stadsdel längs Rayong floden som har lyckats behålla det traditionella sättet att leva på under åren och byggnaderna i den gamla stadsdelen av Yom Jinda Road är välbevarad för att kunna visa det historiska och kulturella arvet i Rayong och det gamla sättet att leva.


Yom Jinda Road är en lugn gata som ligger ca 200 m söder om Sukhumvit Nakhon Rayong Road. 


Den gamla stadsdelen är den sträcka på ca 500 meter med gamla trähus och du kommer att ha en känsla av att vara i en annan värld. Det är inte speciellt trafikerat och perfekt för en avslappnad promenad och för att komma bort från den livliga staden i närheten.

Swethaiparadise - Slamsugning

Rengöra skiten

När vi köpte vårt hus år 2009 var det ingen som talade om för oss att vi hade en egen septiktank under marken vid vårt hus. Inte visste vi riktigt vart den befann sig heller, när vi fick reda på det.
Vi trodde i vår enfald att vi hade något slags kommunalt avlopp för det, men icke sa nicke.

Det är ganska kul, för man lär sig alltid nåt nytt om sitt hus och vilka saker som måste göras.

I år var första gången som vi tömde vår septiktank och det är helt otroligt att det har hållit så länge utan att svämma över :-)

I samband med utbytet av våra klinkers på terrassen gjordes ett snyggare och mer lättåtkomligt hål för tömning och för slamsugaren att komma ner med slangen framöver.
Här hittar de locket till septiktanken som var fastgjuten - smart eller inte

Slamsugbilen på plats 

Dags för tömning - efter att vi fått nytt klinkers

Swethaiparadise - Firar 700 inlägg

Tänk vad tiden går fort

Vår blogg/hemsida firar 700 inlägg sen start.
Inte illa. Först startade jag bloggen som en personlig blogg, sen blev det mer som hemsida med blogg.

Nu är det mer hemsida med information och tips om vårt hus, Rayong, Ban Phe och Thailand. Vi har många besökare med, vilket vi tackar för.

När jag ändå skriver kan jag ju tipsa om en aktivitet, som vi själva inte besökt än.

THE SOPHA ARBORETUM
Bild lånad från https://www.flickr.com/photos/master_matt/2129575645
The Sopha Arboretum ligger nära Ban Phe. Det är ett stort område med massor av vackra växter, byggnader som är över 100 år gamla och byggda enligt gammal thailändsk arkitektur, vacker keramik från olika perioder, varav en del som kan dateras tillbaka till den förhistoriska kulturen i Ban Chiang.
Ban Chiang (thailändska: บ้านเชียง) är ett fornminnesområde i distriktet Nong Han i provinsen Udon Thani i Thailand. Det är sedan 1992 listat på Unescos världsarvslista.
Öppettider: fredag ​​- onsdag 8:00 till 17:00 
Inträde: 50 Baht 
Kontakt: Tel. 0-3865-1688 
Att ta sig dit: Det ligger nära infarten till Ban Phe, cirka 200 meter från Sukhukvit 3

Här kan ni se bilder från The Sopha Arboretum och sidan har förövrigt massor med bilder från Rayong Distriktet. Värt ett besök!